• Strona główna
  • Wydane tomy
  • Konkurs
  • → Wydawca

Konkurs na Małą Monografię

Grafika - Ignacy Jan Paderewski

Zwyciężczynią konkursu została
Magdalena Majewska.

Gratulujemy!

Mała Monografia poświęcona Ignacemu Janowi Paderewskiemu teraz musi zostać dopisana i dopracowana, a przewidywane zakończenie prac redakcyjnych i premiera zwycięskiego tekstu w serii Małe Monografie przewidziana jest na przyszły rok. 


Wygrana to 10 000 zł oraz podpisanie umowy wydawniczej z Polskim Wydawnictwem Muzycznym!

PATRONI MEDIALNI:

loga patronów medialnych

JURY KONKURSOWE:

zdjęcie: Danuta Gwizdalanka

Danuta Gwizdalanka

– absolwentka muzykologii i filologii angielskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1990 roku obroniła doktorat poświęcony kwartetom smyczkowym Beethovena i od tej pory napisała kilkadziesiąt książek o muzyce oraz rozliczne artykuły, hasła encyklopedyczne, przyczynki itp. Ostatnio ukazały się: monografia 100 lat z dziejów polskiej muzyki (2018) oraz Symfonia na 444 głosy (2020), Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim (2021), a także Mała Monografia: Lutosławski (2021). Wspólnym mianownikiem tych różnorodnych publikacji jest atrakcyjna narracja, dowcip i swada.

zdjęcie: Antoni Libera

Antoni Libera

– pisarz, tłumacz, reżyser teatralny. Autor m.in. powieści Madame (Znak 1998), prozy autobiograficznej Godot i jego cień (Znak 2009), tryptyku nowelistycznego Niech się panu darzy (Więź 2013), a także esejów i szkiców literackich Błogosławieństwo Becketta i inne wyznania literackie (Sic! 2004). Tłumacz i znawca twórczości Samuela Becketta, którego znaczną część dorobku wydał w dwutomowej edycji Utwory wybrane (PIW 2017). Wraz z Januszem Pydą OP opublikował też dialogi o teatrze Becketta pt. Jesteście na Ziemi, na to rady nie ma! (PIW 2015). Poza tym przełożył i opracował komplet tragedii Sofoklesa (PIW 2018), wybór tragedii Racine’a (PIW 2019), tragedie „rzymskie” Szekspira (PIW 2021) oraz kanon poezji Hölderlina i Kawafisa. Mieszka w Warszawie.

zdjęcie: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz

Małgorzata Małaszko-Stasiewicz

– absolwentka Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1991 roku związana z Polskim Radiem, w tym z Teatrem Polskiego Radia. Otrzymała wiele nagród na Festiwalu PR i TVP Dwa Teatry, m.in. Grand Prix w 2000 r. (Termopile Polskie w reż. A. Piszczatowskiego), 2003 r. (Nagi sad wg prozy W. Myśliwskiego), czy w 2007 r. (Recykling Tadeusza Różewicza). Współpracowała z Teatrem Telewizji, przygotowując ilustracje muzyczne do spektakli reżyserowanych przez K. Zaleskiego i J. Zaorskiego, jak też z wieloma teatrami dramatycznymi, m.in. Teatrem Współczesnym w Warszawie, Teatrem Stu w Krakowie, Teatrem Polskim w Poznaniu, czy Teatrem im. S. Jaracza w Łodzi. Jest pomysłodawczynią wielu Festiwali (Emigranci, Szymanowskiego światy dalekie i bliskie). Od 2007 roku kieruje Programem 2 Polskiego Radia.

Zdjęcie: Justyna Szambara

Justyna Szombara

– muzykolożka, kierownik Ośrodka Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX wieku im. I.J. Paderewskiego przy Instytucie Muzykologii UJ. W kręgu jej zainteresowań badawczych znajdują się: polska kultura muzyczna XIX i XX wieku (ze szczególnym uwzględnieniem postaci I.J. Paderewskiego), muzyka religijna XVII wieku, a także zagadnienia edytorstwa i źródłoznawstwa muzycznego. Jest redaktorką edycji krytycznej listów I.J. Paderewskiego (Warszawa 2018) i autorką opracowania wyboru jego przemówień i odezw z lat 1910–1941 (Warszawa 2020).

Zdęcie: Daniel Cichy

dr Daniel Cichy

– muzykolog, publicysta muzyczny, menadżer kultury i wydawca. Studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Ruprecht-Karls-Universität w Heidelbergu. Oprócz działalności naukowej, Daniel Cichy prowadził czynną działalność jako krytyk i publicysta muzyczny. Współpracował z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Ruchem Muzycznym”, Drugim Programem Polskiego Radia oraz Radiem Kraków; W styczniu 2013 roku został redaktorem naczelnym Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, a od stycznia 2017 roku zajmuje stanowisko dyrektora i redaktora naczelnego tej Oficyny. Od 2020 roku jest członkiem Rady Polskiej Izby Książki. W maju 2021 roku objął stanowisko redaktora naczelnego „Ruchu Muzycznego”.

link do Facebook
link do Instagram
link do Twitter
link do YouTube
Odwiedź stronę wydawcy

Bądź na bieżąco, zamów newsletter PWM!

Zamawiam!