• Strona główna
  • Wydane tomy
  • Konkurs
  • → Wydawca

Wydane tomy

okładka: Rameau

Christophe Rousset

Rameau

Jean-Philippe Rameau, uznawany za największego muzyka doby francuskiego oświecenia,

wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki. Jego rentgenowski portret nakreślił Christophe Rousset tworząc życiorys w pigułce, a także studium osobowości i twórczości francuskiego kompozytora. „Rameau” to spojrzenie praktyka obeznanego z twórczością, bliskie i osobiste podejście do tematu oraz nieukrywana fascynacja bohaterem.

Kup teraz
okładka: Lessel

Marcin Tadeusz Łukaszewski

Lessel

kompozytor przełomu XVIII i XIX wieku uznawany za najwybitniejszego przed Chopinem, to postać owiana tajemnicami. Zachowało się o nim niewiele informacji, a jeszcze mniej można uznać za wiarygodne. Nakreślenia sylwetki Lessla podjął się Marcin Tadeusz Łukaszewski, mając za cel poszukiwanie prawdy i zdementowanie narosłych wokół kompozytora mitów.

Kup teraz
okładka: Wajnberg

Danuta Gwizdalanka

Wajnberg

Może to być zaskakujące, ale ze statystyk programów koncertowych i nagrań płytowych wynika, że jest dziś najczęściej wykonywanym i nagrywanym kompozytorem polskim po Chopinie. Urodził się w Warszawie jako pierwszy kompozytor w niepodległej od miesiąca Polsce. Wajnberg jako muzyk czuł się Żydem, kształtowała go muzyka rosyjska, ale jako człowiek do końca życia czuł się Polakiem.

Kup teraz
okładka: Paderewski

Magdalena Majewska

Paderewski

Tętniąca życiem narracja oczarowuje od pierwszych słów – niemal widzimy tego młodzieńca ze złotą czupryną, dowcipnego, atrakcyjnego, ambitnego, szlachetnego... i już rozumiemy, dlaczego Paderewski swoją osobowością i muzyką hipnotyzował tłumy.

Kup teraz
okładka: Kisielewski

Małgorzata Gąsiorowska

Kisielewski

Kompozytor, pisarz, publicysta, krytyk muzyczny, pedagog, poseł na Sejm. Człowiek renesansu. Na pytanie jak łączy tyle różnych aktywności, Stefan Kisielewski odpowiadał, że stosuje „umysłowy płodozmian” – raz muzyka, raz polityka. Jego życiu i twórczości bacznym okiem przygląda się Małgorzata Gąsiorowska, rysując intrygujący portret jednej z najważniejszych postaci świata kultury PRL.

Kup teraz
okładka: Morawski

Oskar Łapeta

Morawski

Biografia jednej z najbarwniejszych i najciekawszych postaci polskiej muzyki początku XX wieku. Kim był Eugeniusz Morawski i dlaczego tak mało o nim wiemy?  Popadając w konflikt z Szymanowskim skazał się na zapomnienie, a zwolennicy autora „Harnasiów” dołożyli wszelkich starań aby nazwisko Morawskiego kojarzyło się jak najgorzej. Oskar Łapeta odkrywa i wydobywa na światło dzienne historię awanturniczego życia kompozytora, popychając historię na właściwe tory.


Kup teraz
okładka: Górecki

Beata Bolesławska-Lewandowska

Górecki

Mała Monografia o Henryku Mikołaju Góreckim to historia walki chłopca z przeciwnościami losu – śmiercią matki, chorobą, niezrozumieniem ze strony najbliższych. To opowieść o sile marzeń i wielkiej determinacji, które po latach zaprowadziły go na kompozytorski szczyt. Górecki był postacią zmienną w nastrojach i pełną kontrastów – burzliwy i liryczny, rozmodlony i zadzierzysty, dosadny i subtelny. Taka też jest jego muzyka – bardzo polska w wyrazie, a jednocześnie uniwersalna, trafiająca autentycznością do serc ludzi na całym świecie.

.


Kup teraz
okładka: Karłowicz

Anna Woźniakowska

Karłowicz

Tęsknota, miłość i śmierć. Karłowicz to wciągająca opowieść o kompozytorze, który zakochał się w Tatrach, pragnąc „stać się cząstką tego nieogarnionego świata”. Anna Woźniakowska kreśli obraz człowieka z krwi i kości, z którym z łatwością można się utożsamiać. Niewielka objętość, lekkie pióro oraz barwne anegdoty sprawiają, że książka absorbuje i pochłania bez reszty.


Kup teraz
okładka: Twardowski

Mateusz Ciupka

Twardowski

Opowieść o długiej i fascynującej drodze kompozytorskiej Romualda Twardowskiego – polskiego kompozytora, łączącego w swej twórczości tradycję z nowoczesnością. Mateusz Ciupka przedstawia losy artysty, opierając się na wielogodzinnych rozmowach, korespondencji i wydanych wspomnieniach Twardowskiego.

Kup teraz
okładka: Szymanowska

Danuta Gwizdalanka

Szymanowska

Książka o kobiecie, która wyprzedziła swoje czasy. Danuta Gwizdalanka tę niezwykłą historię intensywnego, choć krótkiego życia „Królowej tonów” maluje na historyczno-społecznym tle, przybliżając realia epoki, z którymi kompozytorka musiała się nieustannie mierzyć.

Kup teraz
okładka: Chopin

Jakub Puchalski

Chopin

Jakub Puchalski szuka prawdy o Chopinie w listach, tekstach z epoki oraz w samej jego muzyce, a poprzez ciekawe konteksty i porównania nie tylko pokazuje przekraczanie przez twórcę granic swojej epoki, lecz także pozwala nam lepiej zrozumieć jego fenomen. Wnikliwie słucha, dzięki czemu odkrywa twórcę natchnionego i jednocześnie skupionego na formie, o czym opowiada nam w sposób prosty, bez sięgania po specjalistyczne pojęcia. Podczas tej lektury jesteśmy naprawdę blisko Chopina!

Kup teraz
okładka: Moniuszko

Ignacy Zalewski

Moniuszko

Spojrzenie Ignacego Zalewskiego na postać Moniuszki odkrywa – w sposób pozbawiony patosu i zastałych etykiet czy uprzedzeń – ciekawego człowieka i twórcę bardzo dobrej muzyki. Autor przenosi kompozytora na grunt codziennego życia. Na podstawie fragmentów listów, tekstów z epoki oraz własnych przemyśleń przedstawia człowieka z krwi i kości, z jego emocjami, obawami, marzeniami, ambicjami.

Kup teraz
okładka: Wieniawski

Mateusz Borkowski

Wieniawski

Opowieść o czarodzieju skrzypiec.

Artysta, o którym można by dziś powiedzieć, że był celebrytą w najlepszym tego słowa znaczeniu.

Jego spuścizna twórcza nie należy do obfitych, ale jej ranga w światowej literaturze skrzypcowej jest fundamentalna.

Kup teraz
okładka: Kilar

Magda Miśka-Jackowska

Kilar

Pisana ze szczerą sympatią, pełna uroku opowieść o losach Kilara, jego wspaniałej osobowości, dowcipie, codzienności i oszałamiającej karierze, a także o fenomenie jego ciągłej obecności – to lektura dla każdego, do przeczytania „na jednym oddechu”.

Kup teraz
okładka: Mozart

Danuta Gwizdalanka

Mozart

Danuta Gwizdalanka kreśli wyrazisty portret Mozarta i jego kariery. Daje szybki, lecz wnikliwy rzut oka na czasy, w których żył, na dzieła, które pisał, oraz z przenikliwością oddziela prawdę od mitów i legend powstałych wokół jego życia i przedwczesnej śmierci.

Kup teraz
okładka: Bacewicz

Joanna Sendłak

Bacewicz

Światowa sława stała się jej udziałem, kompozycje były nagradzane, niemal od razu prezentowane przez najlepszych wykonawców i wydawane, entuzjastyczne recenzje pisali krytycy. Opowieść biograficzną, opartą w dużej mierze na listach i innych dokumentach rodzinnych, otrzymujemy niejako „z pierwszej ręki” – od wnuczki artystki.

Kup teraz
okładka: Berlioz

Bruno Messina

Berlioz

Kilka z jego dzieł zyskało w historii muzyki status przełomowych, niosących nowe jakości, jakich nikt przed nim nie odkrywał. O nich, a także o wielu perypetiach życiowych, zawodowych i miłosnych opowiada Bruno Messina – biograf i zaangażowany admirator twórczości Berlioza. Bez tej pasji nie sposób zrozumieć źródeł muzyki kompozytora, buzującej emocjami, nasyconej niepokojem, wzniosłością, słodyczą i… miłością.

Kup teraz
okładka: Telemann

Karol Rafał Bula

Telemann

Philipp Telemann – niemiecki kompozytor o ogromnym dorobku, jeden z pierwszych propagatorów i menedżerów muzyki, rówieśnik i dobry znajomy Bacha i Händla, wybitny kapelmistrz swoich czasów, samouk. Pozostawił spuściznę, której mało kto mógł dorównać. Dogłębnego przestudiowania biografii i dzieł Telemanna podjął się Karol Bula, pasjonat jego muzyki, o której pisze, że jest nacechowana „niezwykłą elegancją i naturalnym wdziękiem”.

Kup teraz
okładka: Lutosławski

Danuta Gwizdalanka

Lutosławski

Biografia kompozytora, którego życie i twórczość wciąż zaskakuje, mimo tego, że opisywane były już wielokrotnie. Autorka wyłuskuje esencję osobowości, szczególnego stylu bycia Witolda Lutosławskiego oraz kontekstów rodzinnych i historycznych, w jakich przyszło mu żyć i tworzyć.

Kup teraz
okładka: Palester

Lech Dzierżanowski

Palester

Biografia kompozytora zaginionego pokolenia. Autor książki kreśli portret kompozytora pragnącego żyć i tworzyć godnie, w poczuciu wolności. Opisuje dramat wielkiego talentu wprzęgniętego w machinę historii. To ważna lektura – bez znajomości dzieła i losów Palestra historia muzyki polskiej XX wieku jest niepełna.

Kup teraz
okładka: Szymański

Krzysztof Kwiatkowski

Szymański

Biografia jednego z najciekawszych i najbardziej tajemniczych kompozytorów polskich. O sobie nie wypowiada się wcale, a o swoich utworach – z rzadka i niechętnie. Autor monografii o poświęconej Szymańskiemu podjął się jednak tego zadania, proponując nam podróż przez fascynujące dzieła kompozytora.

Kup teraz
link do Facebook
link do Instagram
link do Twitter
link do YouTube
Odwiedź stronę wydawcy

Bądź na bieżąco, zamów newsletter PWM!

Zamawiam!